Socomec Changeover Switch External Handle 3P 2500A AC21 IP65
Socomec Changeover Switch External Handle 3P 2500A AC21 IP65
Changeover Switch External Handle, 400/690 Volt AC, AC21 Rating: 2500 Amp @ 400 Volt, 2000 Amp @ 690 Volt, AC23 Rating: 1250 Amp @ 400 Volt, 710 kW @ 415 Volt, 3 Pole, 3 Phase, Switching Positions: 3, IP65, 380 mm Height, 478 mm Width, 436.5 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Socomec |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SCO25003PSTD |
| AC21 Rating | 2500 Amp AC21 @ 400 Volt/2000 Amp AC21 @ 690 Volt |
| AC23 Rating | 1250 Amp @ 400 Volt/710 kW @ 415 Volt |
| Depth | 436.5 mm |
| Height | 380 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Phase | 3 Phase |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Product Type | Changeover Switches |
| Switching Positions | 3 |
| Voltage | 400-690 Volt AC |
| Width | 478 mm |
Description
Changeover Switch External Handle, 400/690 Volt AC, AC21 Rating: 2500 Amp @ 400 Volt, 2000 Amp @ 690 Volt, AC23 Rating: 1250 Amp @ 400 Volt, 710 kW @ 415 Volt, 3 Pole, 3 Phase, Switching Positions: 3, IP65, 380 mm Height, 478 mm Width, 436.5 mm Depth
