IME AC Voltmeter Analogue Moving Iron Direct Connection 0-600V 90Deg 92mm W Panel Mount
IME AC Voltmeter Analogue Moving Iron Direct Connection 0-600V 90Deg 92mm W Panel Mount
AC Voltmeter Analogue Moving Iron, 0 to 600 Volt AC, 50/45-65 Hz, Direct Connection, 90 deg Deflection Accuracy Class 1.5, -25 to 50 deg C, Analogue Display, 96 mm Height x 96 mm Width, Panel Mount, Polycarbonate, 92 mm Height x 92 mm Width x 69 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | IME |
| Range Name | RQ96 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 41113600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RQ96EVAC600V |
| Depth | 69 mm |
| Display | Analogue |
| Frame Size | 96mm x 96mm |
| Frequency | 50/45-65 Hz |
| Height | 92 mm |
| Mounting Method | Panel |
| Operation Form | Direct Connection |
| Product Type | Voltmeters |
| Readout Form | 90 deg Deflection Accuracy Class 1.5 |
| Scale | 0 to 600 Volt AC |
| Temperature | -25 to 50 deg C |
| Width | 92 mm |
Description
AC Voltmeter Analogue Moving Iron, 0 to 600 Volt AC, 50/45-65 Hz, Direct Connection, 90 deg Deflection Accuracy Class 1.5, -25 to 50 deg C, Analogue Display, 96 mm Height x 96 mm Width, Panel Mount, Polycarbonate, 92 mm Height x 92 mm Width x 69 mm Depth
