IME Control Transformer Standard In 240V Out 24V 50/60 Hz 1250VA
IME Control Transformer Standard In 240V Out 24V 50/60 Hz 1250VA
Control Transformer Standard, In: 240 Volt AC, Out: 24 Volt AC, 1250 VA, 50/60 Hz, Screw, Insulation: F Class, 133 mm Height, 153 mm Width, 153 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | IME |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121000 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 240241250 |
| Connection Type | Screw |
| Depth | 153 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 133 mm |
| Input Voltage | 240 Volt AC |
| Insulation | F Class |
| Output Rating | 1250 VA |
| Output Voltage | 24 Volt AC |
| Product Type | Transformers |
| Width | 153 mm |
Description
Control Transformer Standard, In: 240 Volt AC, Out: 24 Volt AC, 1250 VA, 50/60 Hz, Screw, Insulation: F Class, 133 mm Height, 153 mm Width, 153 mm Depth
