IDEC Miniature Analogue Timer SPDT On Delay 30s 200/240V
IDEC Miniature Analogue Timer SPDT On Delay 30s 200/240V
Miniature Analogue Timer, 200/240 Volt AC, 1.6 VA, 8 Pin, 1 Pole Double Throw, Timing Function: On Delay, Timing Range: 30 sec, Hand/Screwdriver, 100000 Electrical, 20000000 Mechanical Cycles, -10 to 50 deg C, 36 mm Height, 29 mm Width, 74 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | GT5P-N30SA200 |
| Contact Configuration | 1 Pole Double Throw |
| Depth | 74 mm |
| Height | 36 mm |
| Control Type | Hand/Screwdriver |
| Operating Cycles | 100000 Electrical/20000000 Mechanical Cycles |
| Pin Configuration | 8 Pin |
| Product Type | Timers |
| Temperature | -10 to 50 deg C |
| Power Rating | 1.6 VA |
| Timing Function | On Delay |
| Timing Range | 30 Seconds |
| Voltage | 200-240 Volt AC |
| Width | 29 mm |
Description
Miniature Analogue Timer, 200/240 Volt AC, 1.6 VA, 8 Pin, 1 Pole Double Throw, Timing Function: On Delay, Timing Range: 30 sec, Hand/Screwdriver, 100000 Electrical, 20000000 Mechanical Cycles, -10 to 50 deg C, 36 mm Height, 29 mm Width, 74 mm Depth
