Eaton Cutler Hammer Limit Switch Actuator Roller Lever Metal For Rotary Heads
Eaton Cutler Hammer Limit Switch Actuator Roller Lever Metal For Rotary Heads
Limit Switch Actuator Roller Lever, Standard Roller, NEMA 1/3/3S/4/4X/6/6P/13, IP67, Plug-In, Metal, 10 to 200 deg F, Length: 2.22 in, 0.65 in Height, 0.75 in Width
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Eaton Cutler Hammer |
| Range Name | E50 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | E50KL355 |
| Actuator Type | Standard Roller |
| Height | 0.65 in |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 2.22 in |
| NEMA Rating | NEMA 1/3/3S/4/4X/6/6P/13 |
| Temperature | 10 to 200 deg F |
| Product Type | Limit Switch Actuators |
| Width | 0.75 in |
Description
Limit Switch Actuator Roller Lever, Standard Roller, NEMA 1/3/3S/4/4X/6/6P/13, IP67, Plug-In, Metal, 10 to 200 deg F, Length: 2.22 in, 0.65 in Height, 0.75 in Width
