Eaton Cutler Hammer Limit Switch Operator Roller Type Heavy Duty Fork Lever Fork 2 Rollers/1 Side Nylatron
Eaton Cutler Hammer Limit Switch Operator Roller Type Heavy Duty Fork Lever Fork 2 Rollers/1 Side Nylatron
Limit Switch Operator Roller Type, Fork Lever, NEMA 1/3/3S/4/4X/6/6P/13, IP67, Plug-In, 10 to 200 deg F, Length: 2.87 in, 0.62 in Height, 1.92 in Width
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Eaton Cutler Hammer |
| Range Name | E50 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | E50KL204 |
| Actuator Type | Fork Lever |
| IP Rating | IP67 |
| Height | 0.62 in |
| Length | 2.87 in |
| NEMA Rating | NEMA 1/3/3S/4/4X/6/6P/13 |
| Product Type | Limit Switch Operators |
| Temperature | 10 to 200 deg F |
| Terminal Connection | Plug-In |
| Width | 1.92 in |
Description
Limit Switch Operator Roller Type, Fork Lever, NEMA 1/3/3S/4/4X/6/6P/13, IP67, Plug-In, 10 to 200 deg F, Length: 2.87 in, 0.62 in Height, 1.92 in Width
