Carlo Gavazzi Proximity Switch Capacitive Sensing Shielded Flush M30 20-250V SCR 1NO-1NC M12 Plug
Carlo Gavazzi Proximity Switch Capacitive Sensing Shielded Flush M30 20-250V SCR 1NO-1NC M12 Plug
Proximity Switch Capacitive Sensing Shielded Flush, Cylindrical Threaded, Sensing Range: 2-16 mm, Straight Through, SCR, 20-250 Volt AC, M12 Plug, 1NO/1NC, Flush Mount, IP67, M30 Plastic, -25 to 80 deg C, 30 mm Diameter, Length: 63.6 mm
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Carlo Gavazzi |
| Range Name | Type EC |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | EC3016TBAPL6 |
| Connection Type | M12 Plug |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened & 1 Normally Closed |
| Diameter | 30 mm |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 63.6 mm |
| Operating Voltage | 20-250 Volt AC |
| Material | M30 Plastic |
| Output Function | SCR |
| Mounting Method | Flush |
| Sensing Position | Straight Through |
| Product Type | Proximity Sensors |
| Sensing Range | 2-16 mm |
| Shape | Cylindrical Threaded |
| Temperature | -25 to 80 deg C |
Description
Proximity Switch Capacitive Sensing Shielded Flush, Cylindrical Threaded, Sensing Range: 2-16 mm, Straight Through, SCR, 20-250 Volt AC, M12 Plug, 1NO/1NC, Flush Mount, IP67, M30 Plastic, -25 to 80 deg C, 30 mm Diameter, Length: 63.6 mm
