Allen-Bradley Proximity Switch Inductive Sensing Shielded Flush M18 20/250V/20/250VDC 1NC Toughlink Cable
Allen-Bradley Proximity Switch Inductive Sensing Shielded Flush M18 20/250V/20/250VDC 1NC Toughlink Cable
Proximity Switch Inductive Sensing Shielded Flush, Cylindrical Threaded, Sensing Range: 8 mm, Straight Through, 20/250 Volt AC, 20/250 Volt DC, Toughlink Cable, NC, IP67, IP69K, Stainless Steel, -25 to 70 deg C, 18 mm Diameter, Length: 74.7 mm
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Allen-Bradley |
| Range Name | Bulletin 871TM |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 871TMB8C18H2 |
| Connection Type | Toughlink Cable |
| Contact Configuration | Normally Closed |
| Diameter | 18 mm |
| IP Rating | IP67/69K |
| Length | 74.7 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Operating Voltage | 20-250 Volt AC/DC |
| Product Type | Proximity Sensors |
| Sensing Position | Straight Through |
| Sensing Range | 8 mm |
| Temperature | -25 to 70 deg C |
| Shape | Cylindrical Threaded |
Description
Proximity Switch Inductive Sensing Shielded Flush, Cylindrical Threaded, Sensing Range: 8 mm, Straight Through, 20/250 Volt AC, 20/250 Volt DC, Toughlink Cable, NC, IP67, IP69K, Stainless Steel, -25 to 70 deg C, 18 mm Diameter, Length: 74.7 mm
