IME Transducer For AC Current 1A 0-5/10/20 mA 4-20 mA 115V
IME Transducer For AC Current 1A 0-5/10/20 mA 4-20 mA 115V
Transducer For AC Current, 115 Volt AC, 1 Amp, 0-5/10/20 mA, 4-20 mA, 50 Hz, Accuracy: 0.5, 4 mm, Screw Terminal, DIN Mount, IP20, IP40, Polycarbonate, 89 mm Height, 35 mm Width, 65.6 mm Depth, 0 to 45 deg C, Humidity Range: 0.75
| Features |
|
|---|---|
| Brand | IME |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121000 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | TM3I210 |
| Accuracy | 0.5 |
| Conductor Size | 4 sq-mm |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Current | 0-5-10-20 mA/1 Amp |
| Frequency | 50 Hz |
| Depth | 65.6 mm |
| Height | 89 mm |
| Input Voltage | 115 Volt |
| Humidity Range | 0.75 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| IP Rating | IP20/40 |
| Product Type | Transducers |
| Temperature | 0 to 45 deg C |
| Width | 35 mm |
Description
Transducer For AC Current, 115 Volt AC, 1 Amp, 0-5/10/20 mA, 4-20 mA, 50 Hz, Accuracy: 0.5, 4 mm, Screw Terminal, DIN Mount, IP20, IP40, Polycarbonate, 89 mm Height, 35 mm Width, 65.6 mm Depth, 0 to 45 deg C, Humidity Range: 0.75
