IME AC Voltmeter Analogue Moving Iron Direct Connection 0-300V 240Deg 68mm W Panel Mount
IME AC Voltmeter Analogue Moving Iron Direct Connection 0-300V 240Deg 68mm W Panel Mount
AC Voltmeter Analogue Moving Iron, 0 to 300 Volt AC, 600 Volt AC, 50/45-65 Hz, Direct Connection, 240 deg Deflection Accuracy Class 1.5, -25 to 50 deg C, Analogue Display, 72 mm Height x 72 mm Width, Panel Mount, Polycarbonate, 68 mm Height x 68 mm Width x 84 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | IME |
| Range Name | AQ72 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 41113600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | AQ72EVAC300V |
| Product Type | Voltmeters |
| Frame Size | 72mm x 72mm |
| Operation Form | Direct Connection |
| Readout Form | 240 deg Deflection Accuracy Class 1.5 |
| Scale | 0 to 300 Volt AC |
| Height | 68 mm |
| Width | 68 mm |
| Depth | 84 mm |
| Frequency | 50/45-65 Hz |
| Temperature | -25 to 50 deg C |
| Display | Analogue |
| Mounting Method | Panel |
| Voltage | 600 Volt |
Description
AC Voltmeter Analogue Moving Iron, 0 to 300 Volt AC, 600 Volt AC, 50/45-65 Hz, Direct Connection, 240 deg Deflection Accuracy Class 1.5, -25 to 50 deg C, Analogue Display, 72 mm Height x 72 mm Width, Panel Mount, Polycarbonate, 68 mm Height x 68 mm Width x 84 mm Depth
