IDEC Miniature Power Relay Plug-In 3P 3PDT 10A 24VDC 11 Pin Flat
IDEC Miniature Power Relay Plug-In 3P 3PDT 10A 24VDC 11 Pin Flat
Miniature Power Relay, 240 Volt AC, 24 Volt DC, 10 Amp, 1.5 Watt, 11 Pin Flat, 3 Pole, 3PDT 3CO, 400 Ohm, Operating Time: 25 Operate/Release ms, Plug-In Mount, Silver, -25 to 40 deg C, 35.6 mm Height, 55.5 mm Width, 35.6 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Range Name | RR Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RR3PA-UDC24 |
| Contact Configuration | 3PDT 3 Changeover |
| Contact Material | Silver |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 35.6 mm |
| Height | 35.6 mm |
| Mounting Method | Plug In |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Operating Coil Voltage | 24 Volt DC |
| Operating Time | 25 Operate/Release ms |
| Pin Configuration | 11 Pin Flat |
| Power Rating | 1.5 Watt |
| Product Type | Power Relays |
| Temperature | -25 to 40 deg C |
| Voltage | 240 Volt AC |
| Resistance | 400 Ohm |
| Width | 55.5 mm |
Description
Miniature Power Relay, 240 Volt AC, 24 Volt DC, 10 Amp, 1.5 Watt, 11 Pin Flat, 3 Pole, 3PDT 3CO, 400 Ohm, Operating Time: 25 Operate/Release ms, Plug-In Mount, Silver, -25 to 40 deg C, 35.6 mm Height, 55.5 mm Width, 35.6 mm Depth
