IDEC Miniature Power Relay Plug-In 2P DPDT 10A 110V 8 Pin Flat
IDEC Miniature Power Relay Plug-In 2P DPDT 10A 110V 8 Pin Flat
Miniature Power Relay, 240 Volt AC, 110 Volt AC, 10 Amp, 1.5 Watt, 8 Pin Flat, 2 Pole, DPDT/2CO, 1680 Ohm, Operating Time: 25 Operate/Release ms, Plug-In Mount, Silver, -25 to 40 deg C, 35.6 mm Height, 55.5 mm Width, 28.6 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Range Name | RR Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RR2P-ULAC110 |
| Contact Configuration | DPDT/2 Changeover |
| Current | 10 Amp |
| Contact Material | Silver |
| Depth | 28.6 mm |
| Height | 35.6 mm |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Mounting Method | Plug In |
| Operating Coil Voltage | 110 Volt AC |
| Operating Time | 25 Operate/Release ms |
| Pin Configuration | 8 Pin Flat |
| Power Rating | 1.5 Watt |
| Product Type | Power Relays |
| Resistance | 1680 Ohm |
| Temperature | -25 to 40 deg C |
| Voltage | 240 Volt AC |
| Width | 55.5 mm |
Description
Miniature Power Relay, 240 Volt AC, 110 Volt AC, 10 Amp, 1.5 Watt, 8 Pin Flat, 2 Pole, DPDT/2CO, 1680 Ohm, Operating Time: 25 Operate/Release ms, Plug-In Mount, Silver, -25 to 40 deg C, 35.6 mm Height, 55.5 mm Width, 28.6 mm Depth
