IDEC Miniature General Purpose Relay Plug-In Mount 2P DPDT 5A 240V 8 Pin Flat
IDEC Miniature General Purpose Relay Plug-In Mount 2P DPDT 5A 240V 8 Pin Flat
Miniature General Purpose Relay, 240 Volt AC, 240 Volt AC, 5 Amp, 1.4/1.2 VA, 8 Pin Flat, 2 Pole, DPDT/2CO, 26710 Ohm, Operating Time: 20 Operate/Release ms, Plug-In Mount, Silver, -25 to 45 deg C, 27.5 mm Height, 42 mm Width, 21 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Range Name | RM Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RM2S-UAC240 |
| Contact Configuration | DPDT/2 Changeover |
| Contact Material | Silver |
| Current | 5 Amp |
| Depth | 21 mm |
| Height | 27.5 mm |
| Mounting Method | Plug In |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Operating Coil Voltage | 240 Volt AC |
| Operating Time | 20 Operate/Release ms |
| Pin Configuration | 8 Pin Flat |
| Power Rating | 1.4/1.2 VA |
| Product Type | Power Relays |
| Temperature | -25 to 45 deg C |
| Voltage | 240 Volt AC |
| Resistance | 26710 Ohm |
| Width | 42 mm |
Description
Miniature General Purpose Relay, 240 Volt AC, 240 Volt AC, 5 Amp, 1.4/1.2 VA, 8 Pin Flat, 2 Pole, DPDT/2CO, 26710 Ohm, Operating Time: 20 Operate/Release ms, Plug-In Mount, Silver, -25 to 45 deg C, 27.5 mm Height, 42 mm Width, 21 mm Depth
