IDEC Miniature General Purpose Relay Plug-In Mount 2P DPDT 10A 48VDC 8 Pin Flat
IDEC Miniature General Purpose Relay Plug-In Mount 2P DPDT 10A 48VDC 8 Pin Flat
Miniature General Purpose Relay, 240 Volt AC, 48 Volt DC, 10 Amp, 0.9 Watt, 8 Pin Flat, 2 Pole, DPDT/2CO, 2600 Ohm, Operating Time: 20 Operate/Release ms, Plug-In Mount, Silver Cadmium Oxide/Cadmium Free (Ag-Alloy), -25 to 50 deg C, 27.5 mm Height, 42 mm Width, 21 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | IDEC |
| Range Name | RH Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RH2B-ULD-DC48 |
| Contact Configuration | DPDT/2 Changeover |
| Current | 10 Amp |
| Contact Material | Silver Cadmium Oxide/Cadmium Free (Ag-Alloy) |
| Depth | 21 mm |
| Height | 27.5 mm |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Mounting Method | Plug In |
| Operating Coil Voltage | 48 Volt DC |
| Operating Time | 20 Operate/Release ms |
| Pin Configuration | 8 Pin Flat |
| Power Rating | 0.9 Watt |
| Product Type | Power Relays |
| Resistance | 2600 Ohm |
| Temperature | -25 to 50 deg C |
| Voltage | 240 Volt AC |
| Width | 42 mm |
Description
Miniature General Purpose Relay, 240 Volt AC, 48 Volt DC, 10 Amp, 0.9 Watt, 8 Pin Flat, 2 Pole, DPDT/2CO, 2600 Ohm, Operating Time: 20 Operate/Release ms, Plug-In Mount, Silver Cadmium Oxide/Cadmium Free (Ag-Alloy), -25 to 50 deg C, 27.5 mm Height, 42 mm Width, 21 mm Depth
