HPP Flexible Conduit Corrugated Medium Duty 40mm 10M PVC Grey
HPP Flexible Conduit Corrugated Medium Duty 40mm 10M PVC Grey
Flexible Conduit, Corrugated, Medium Duty, 40 mm, 28.3 mm ID, 40 mm OD, 10 mtr, 240 mm Bend Radius, IP66, PVC, Grey Sheath, -5 to 60 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | HPP |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39131700 |
| UOM | RO |
| Vendor Product | HPPCM40/10-NLA |
| Bend Radius | 240 mm |
| Conduit Size | 40 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Length | 10 mtr |
| Inside Diameter | 28.3 mm |
| Product Type | Flex Conduit Electrical |
| Sheath Colour | Grey |
| Outside Diameter | 40 mm |
| Temperature | -5 to 60 deg C |
Description
Flexible Conduit, Corrugated, Medium Duty, 40 mm, 28.3 mm ID, 40 mm OD, 10 mtr, 240 mm Bend Radius, IP66, PVC, Grey Sheath, -5 to 60 deg C
