HPM Switch Flush Mount Rocker Architrave 3 Gang 10A 240V 1 Pole 2 Way Vertical Brown
HPM Switch Flush Mount Rocker Architrave 3 Gang 10A 240V 1 Pole 2 Way Vertical Brown
Switch Architrave, 240 Volt AC, 10 Amp, 1 Pole, 3 Gang, Configuration: SPDT, Vertical, Mounting Centres: 95 mm, Flush Mount, Actuator Type: Rocker/Button, 2 Way, Screw Connection, Plastic, Brown, 110 mm Height, 35 mm Width, 12.5 mm Depth
| Brand | HPM |
|---|---|
| Range Name | Excel Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | XLA770/3BR |
| Actuator Type | Rocker/Button |
| Colour | Brown |
| Configuration | SPDT |
| Connection Type | Screw |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 12.5 mm |
| Height | 110 mm |
| Material | Plastic |
| Mounting Centres | 95 mm |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Gangs | 3 Gang |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Number Of Ways | 2 Way |
| Orientation | Vertical |
| Product Type | Switches Architrave |
| Voltage | 240 Volt |
| Width | 35 mm |
Description
Switch Architrave, 240 Volt AC, 10 Amp, 1 Pole, 3 Gang, Configuration: SPDT, Vertical, Mounting Centres: 95 mm, Flush Mount, Actuator Type: Rocker/Button, 2 Way, Screw Connection, Plastic, Brown, 110 mm Height, 35 mm Width, 12.5 mm Depth
