HPM Switch Flush Mount Rocker Architrave 1 Gang 10A 240V 1 Pole 2 Way Vertical White
HPM Switch Flush Mount Rocker Architrave 1 Gang 10A 240V 1 Pole 2 Way Vertical White
Dimmer Switch Architrave, 240 Volt, 10 Amp, 1 Pole, 1 Gang, 2 Way, SPDT, Rocker Switch/Button Actuator, Screw Connection, Vertical Orientation, Flush Mounting, 70 mm Mounting Centres, Plastic, White, Matte, 84 mm Height, 35 mm Width, 12.5 mm Depth
| Brand | HPM |
|---|---|
| Range Name | Excel Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | XLA770/1WE |
| Actuator Type | Rocker Switch/Button |
| Colour | White |
| Configuration | SPDT |
| Connection Type | Screw |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 12.5 mm |
| Finish | Matte |
| Height | 84 mm |
| Material | Plastic |
| Mounting Centres | 70 mm |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Gangs | 1 Gang |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Number Of Ways | 2 Way |
| Orientation | Vertical |
| Product Type | Switches Architrave |
| Voltage | 240 Volt |
| Width | 35 mm |
Description
Dimmer Switch Architrave, 240 Volt, 10 Amp, 1 Pole, 1 Gang, 2 Way, SPDT, Rocker Switch/Button Actuator, Screw Connection, Vertical Orientation, Flush Mounting, 70 mm Mounting Centres, Plastic, White, Matte, 84 mm Height, 35 mm Width, 12.5 mm Depth
