HPM Ceiling Sweep Fan with Wall Switch 4 Blade 1200mm 3 Speed Wall Controller Brushed Silver Hangsure
HPM Ceiling Sweep Fan with Wall Switch 4 Blade 1200mm 3 Speed Wall Controller Brushed Silver Hangsure
Our new silent residential ceiling fans are the perfect solution to lull you to sleep, relax and avoid any distraction when you need focus. Turn it on, forget it, and enjoy an incomparable natural smooth breeze.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | HPM |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RCF12H4BS |
| Air Flow Rate | 9830-5830-1220 cu-m/hr |
| Blade Colour | Brushed Silver |
| Body Colour | Brushed Silver |
| Control Type | 3 Speed Wall |
| Fan Size | 1220 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Motor Wattage | 50/26/13 Watt |
| Motor Speed | 9830-5830-1220 rpm |
| Motor Type | AC |
| Mounting Method | HangSure |
| Number of Blades | 4 Blade |
| Voltage | 230-240 Volt |
| Product Type | Ceiling Sweep Fans |
Description
Our new silent residential ceiling fans are the perfect solution to lull you to sleep, relax and avoid any distraction when you need focus. Turn it on, forget it, and enjoy an incomparable natural smooth breeze.
