HPM Downlight Round Recessed Fixed 70mm Cutout LED 7W MR16 3K 85deg White
HPM Downlight Round Recessed Fixed 70mm Cutout LED 7W MR16 3K 85deg White
Downlight Round Recessed Fixed 70 mm Cutout, LED, 7 Watt, 12 Volt AC, 50 Hz, Round, Recessed Mounting, MR16 Base, Warm White, 3000K, 550 Lumens, 35000 hr Average Lamp Life, 85 deg Beam Angle, CRI: 80+, Non-Dimmable, Cut-Out Diameter: 70 mm, White, IP44, 93 mm Width, 75 mm Height, Trailing Edge Dimmer
| Brand | HPM |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LMR16703KWE |
| Average Lamp Life | 35000 hrs |
| Base Type | MR16 |
| Beam Angle | 85 deg |
| Colour | White |
| Colour Designation | Warm White |
| Colour Temperature | 3000K |
| Cut-Out Diameter | 70 mm |
| CRI | 80+ |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Height | 75 mm |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 12 Volt |
| IP Rating | IP44 |
| Lamp Shape | Round |
| Lumens | 550 lm |
| Light Source | LED |
| Mounting Method | Recessed |
| Please Note | Trailing Edge Dimmer |
| Product Type | Downlights Round |
| Width | 93 mm |
| Wattage | 7 Watt |
Description
Downlight Round Recessed Fixed 70 mm Cutout, LED, 7 Watt, 12 Volt AC, 50 Hz, Round, Recessed Mounting, MR16 Base, Warm White, 3000K, 550 Lumens, 35000 hr Average Lamp Life, 85 deg Beam Angle, CRI: 80+, Non-Dimmable, Cut-Out Diameter: 70 mm, White, IP44, 93 mm Width, 75 mm Height, Trailing Edge Dimmer
