HPM LED Downlight 90mm Cutout LED 7W 3/4/5K
HPM LED Downlight 90mm Cutout LED 7W 3/4/5K
Replace out-dated halogen downlights with our LED winners. Simple, fantastic energy-saving downlights with a great light spread. They feature a recessed diffuser to reduce glare on screens and are sensational value for money for everyday homes. With an integrated driver, lead and plug, installation is super fast and super easy.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | HPM |
| Range Name | DLI90 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | DLI90TRIBC |
| Average Lamp Life | 35000 hrs |
| Colour Designation | Warm White/Cool White/Natural Light |
| Beam Angle | 90 deg |
| Colour Temperature | 3000/4000/5000K |
| CRI | 80 |
| Cut-Out Diameter | 90 mm |
| Height | 72 mm |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Dimmable | Dimmable |
| Input Voltage | 230-240 Volt |
| IP Rating | IP44 |
| Lamp Shape | Round |
| Light Source | LED |
| Lumens | 680/730/680 lm |
| Material | Plastic |
| Product Type | LED Downlights |
| Wattage | 7 Watt |
Description
Replace out-dated halogen downlights with our LED winners. Simple, fantastic energy-saving downlights with a great light spread. They feature a recessed diffuser to reduce glare on screens and are sensational value for money for everyday homes. With an integrated driver, lead and plug, installation is super fast and super easy.
