HPM Wall Box Steel Standard 1 Gang 57x101x51mm Fire Rated Plasterboard
HPM Wall Box Steel Standard 1 Gang 57x101x51mm Fire Rated Plasterboard
Wall Box, Standard, 1 Gang, For Use With 10 to 32 mm Thick Plaster Board Walls, 84 mm Mounting Centres, Galvanised Steel, 57 mm Height, 101 mm Width, 51 mm Depth, Fire and Acoustic Rated
| Features |
|
|---|---|
| Brand | HPM |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 435 |
| Depth | 51 mm |
| For Use With | 10 to 32 mm Thick Plaster Board Walls |
| Height | 57 mm |
| Material | Galvanised Steel |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Number Of Gangs | 1 Gang |
| Please Note | Fire and Acoustic Rated |
| Product Type | Wall Box |
| Size | Standard |
| Width | 101 mm |
Description
Wall Box, Standard, 1 Gang, For Use With 10 to 32 mm Thick Plaster Board Walls, 84 mm Mounting Centres, Galvanised Steel, 57 mm Height, 101 mm Width, 51 mm Depth, Fire and Acoustic Rated
