HPM Rewireable Plug Top 10 Amp 230-240 Volt 3 Pin 2 Flat 1 Round White
HPM Rewireable Plug Top 10 Amp 230-240 Volt 3 Pin 2 Flat 1 Round White
The HPM 3 Pin plug top features a round earth pin and a 10 mm side entry with a 45 deg cord angle, allowing the cable to angle away from the wall. Its robust and slim design ensures minimal protrusion from power points, making it barely noticeable. Suitable for round cables, this plug top is rated for 10 Amps. It includes screwed clamp terminals and is fully approved to Australian and New Zealand standards.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | HPM |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 106/6WE |
| Cable Entry | Side |
| Colour | White |
| Connection Type | Screwed Clamp |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 30 mm |
| Height | 50 mm |
| Material | Plastic |
| Pin Configuration | 3 Pin 2 Flat 1 Round |
| Product Type | Rewireable Plug Top |
| Voltage | 230-240 Volt AC |
| Width | 50 mm |
Description
The HPM 3 Pin plug top features a round earth pin and a 10 mm side entry with a 45 deg cord angle, allowing the cable to angle away from the wall. Its robust and slim design ensures minimal protrusion from power points, making it barely noticeable. Suitable for round cables, this plug top is rated for 10 Amps. It includes screwed clamp terminals and is fully approved to Australian and New Zealand standards.
