Hobson Flat Round Washer M56 x 119 x 7mm Mild Steel Hot Dip Galvanised
Hobson Flat Round Washer M56 x 119 x 7mm Mild Steel Hot Dip Galvanised
Flat Round Washer, Metric, M56, 61.5 mm ID, 119 mm OD, 7 mm Thickness, Commercial, Mild Steel, Hot Dip Galvanised, BS3410/AS1237
| Brand | Hobson |
|---|---|
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 30101800 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | WRMSGM56 |
| Fitting Size | M56 |
| Grade | Commercial |
| Imperial-Metric | Metric |
| Inside Diameter | 61.5 mm |
| Outside Diameter | 119 mm |
| Product Type | Strut Fasteners & Fixings |
| Standards | BS3410/AS1237 |
| Thickness | 7 mm |
Description
Flat Round Washer, Metric, M56, 61.5 mm ID, 119 mm OD, 7 mm Thickness, Commercial, Mild Steel, Hot Dip Galvanised, BS3410/AS1237
