Hobson Lock Washer Internal Tooth M6 x 11 x 0.7mm DIN 6797 Type J 304 Stainless Steel
Hobson Lock Washer Internal Tooth M6 x 11 x 0.7mm DIN 6797 Type J 304 Stainless Steel
Lock Washer Internal Tooth, Metric, M6, 6.5 mm Inside Diameter, 11 mm Outside Diameter, 8 Teeth, A2 Grade, 304 Stainless Steel, 0.7 mm Thickness, DIN 6797 Type J
| Brand | Hobson |
|---|---|
| Standard Pack Size | 200 |
| UNSPSC Class | 30101800 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | WL04TIM06 |
| Fitting Size | M6 |
| Grade | A2 |
| Imperial-Metric | Metric |
| Inside Diameter | 6.5 mm |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 11 mm |
| Product Type | Strut Fasteners & Fixings |
| Standards | DIN 6797 Type J |
| Thickness | 0.7 mm |
| Thread Count | 8 Teeth |
Description
Lock Washer Internal Tooth, Metric, M6, 6.5 mm Inside Diameter, 11 mm Outside Diameter, 8 Teeth, A2 Grade, 304 Stainless Steel, 0.7 mm Thickness, DIN 6797 Type J
