Hobson DRiLLX Self Drilling Screw 10Gx40mm Countersunk Phillips Class 3
Hobson DRiLLX Self Drilling Screw 10Gx40mm Countersunk Phillips Class 3
Self Drilling Screw, 4.8 mm Diameter, 10G, 24 TPI, Fully Threaded, Fine, Phillips Drive, #2 Drive, Countersunk Head, 40 mm Overall Length, 9 mm Head Diameter, Class 3 Grade, C1022 Hardened Carbon Steel, AS3566, 1000 Pack
| Brand | Hobson |
|---|---|
| Range Name | Drillx |
| Standard Pack Size | 1000 |
| UNSPSC Class | 31161500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | T9PM3CP1024040 |
| Diameter | 4.8 mm |
| Drive Size | #2 |
| Drive Type | Phillips |
| Grade | Class 3 |
| Head Diameter | 9 mm |
| Material | C1022 Hardened Carbon Steel |
| Head Type | Countersunk |
| Overall Length | 40 mm |
| Pack Size | 1000 Pack |
| Product Type | simple |
| Screw Gauge | 10G |
| Standards | AS3566 |
| Thread Count | 24 TPI |
| Thread Type | Fully Threaded/Fine |
Description
Self Drilling Screw, 4.8 mm Diameter, 10G, 24 TPI, Fully Threaded, Fine, Phillips Drive, #2 Drive, Countersunk Head, 40 mm Overall Length, 9 mm Head Diameter, Class 3 Grade, C1022 Hardened Carbon Steel, AS3566, 1000 Pack
