Hobson Hex Nut Nylon Insert M6x1 Coarse DIN 985 Grade A4-70 316 Stainless Steel
Hobson Hex Nut Nylon Insert M6x1 Coarse DIN 985 Grade A4-70 316 Stainless Steel
Hex Nut Nylon Insert, Metric, M6, Hex Head, Coarse, 1 mm, A4-70 Grade, 316 Stainless Steel, 9.78-10 mm Width Across Flat, 11.05-11.5 mm Width Across Corner, 5.7-6 mm Height, DIN 985
| Brand | Hobson |
|---|---|
| Range Name | Nyloc |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 30101800 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | NN16PCM06 |
| Fitting Size | M6 |
| Grade | A4-70 |
| Height | 5.7-6 mm |
| Head Type | Hex |
| Imperial-Metric | Metric |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Product Type | Strut Fasteners & Fixings |
| Standards | DIN 985 |
| Thread Pitch | 1 mm |
| Thread Type | Coarse |
| Width Across Corner | 11.05-11.5 mm |
| Width Across Flat | 9.78-10 mm |
Description
Hex Nut Nylon Insert, Metric, M6, Hex Head, Coarse, 1 mm, A4-70 Grade, 316 Stainless Steel, 9.78-10 mm Width Across Flat, 11.05-11.5 mm Width Across Corner, 5.7-6 mm Height, DIN 985
