Hobson Hex Nut Nylon Insert M8x1.25 Coarse DIN 985 Class 8 High Tensile Carbon Steel Zinc Plated
Hobson Hex Nut Nylon Insert M8x1.25 Coarse DIN 985 Class 8 High Tensile Carbon Steel Zinc Plated
Hex Nut, Nylon Insert, Metric, M8, 1.25 mm Pitch, Hex Head, Coarse Thread, 12.73-13 mm Width Across Flat, 14.38-15 mm Width Across Corner, Class 8, High Tensile Carbon Steel, Zinc Plated, DIN 985
| Brand | Hobson |
|---|---|
| Range Name | Nyloc |
| Standard Pack Size | 200 |
| UNSPSC Class | 30101800 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | NN08ZCM08 |
| Fitting Size | M8 |
| Grade | Class 8 |
| Head Type | Hex |
| Imperial-Metric | Metric |
| Product Type | Strut Fasteners & Fixings |
| Standards | DIN 985 |
| Thread Pitch | 1.25 mm |
| Thread Type | Coarse |
| Width Across Corner | 14.38-15 mm |
| Width Across Flat | 12.73-13 mm |
Description
Hex Nut, Nylon Insert, Metric, M8, 1.25 mm Pitch, Hex Head, Coarse Thread, 12.73-13 mm Width Across Flat, 14.38-15 mm Width Across Corner, Class 8, High Tensile Carbon Steel, Zinc Plated, DIN 985
