Hobson Hex Nut Nylon Insert M16x2 Coarse DIN 985 Grade A2-70 304 Stainless Steel
Hobson Hex Nut Nylon Insert M16x2 Coarse DIN 985 Grade A2-70 304 Stainless Steel
Hex Nut Nylon Insert, Metric, M16, Hex Head, Coarse, 2 mm, A2-70 Grade, 304 Stainless Steel, 23.67-24 mm Width Across Flat, 26.75-27.7 mm Width Across Corner, 15.3-16 mm Height, DIN 985
| Brand | Hobson |
|---|---|
| Range Name | Nyloc |
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 30101800 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | NN04PCM16 |
| Fitting Size | M16 |
| Grade | A2-70 |
| Head Type | Hex |
| Height | 15.3-16 mm |
| Imperial-Metric | Metric |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Product Type | Strut Fasteners & Fixings |
| Standards | DIN 985 |
| Width Across Flat | 23.67-24 mm |
| Thread Type | Coarse |
| Width Across Corner | 26.75-27.7 mm |
| Thread Pitch | 2 mm |
Description
Hex Nut Nylon Insert, Metric, M16, Hex Head, Coarse, 2 mm, A2-70 Grade, 304 Stainless Steel, 23.67-24 mm Width Across Flat, 26.75-27.7 mm Width Across Corner, 15.3-16 mm Height, DIN 985
