Hobson Hex Nut 7/8-9UNC AS2465 Grade 8 High Tensile Carbon Steel Zinc Plated
Hobson Hex Nut 7/8-9UNC AS2465 Grade 8 High Tensile Carbon Steel Zinc Plated
Hex Nut, Imperial, 7/8 in, 9 TPI, Hex Head, UNC Thread, 18.4-19.7 mm Height, 1.269-1.312 in Width Across Flat, 1.447-1.516 in Width Across Corner, Grade 8, High Tensile Carbon Steel, Zinc Plated, AS2465
| Brand | Hobson |
|---|---|
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 30101800 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | NHG8ZC087 |
| Fitting Size | 7/8 in |
| Grade | Grade 8 |
| Height | 18.4-19.7 mm |
| Head Type | Hex |
| Imperial-Metric | Imperial |
| Product Type | Strut Fasteners & Fixings |
| Standards | AS2465 |
| Thread Count | 9 TPI |
| Thread Type | UNC |
| Width Across Corner | 1.447-1.516in |
| Width Across Flat | 1.269-1.312in |
Description
Hex Nut, Imperial, 7/8 in, 9 TPI, Hex Head, UNC Thread, 18.4-19.7 mm Height, 1.269-1.312 in Width Across Flat, 1.447-1.516 in Width Across Corner, Grade 8, High Tensile Carbon Steel, Zinc Plated, AS2465
