Hobson Hex Nut M20x2.5 Coarse AS1112 Class 8 High Tensile Carbon Steel Zinc Plated
Hobson Hex Nut M20x2.5 Coarse AS1112 Class 8 High Tensile Carbon Steel Zinc Plated
Hex Nut, Metric, M20, Hex Head, Coarse, 2.5 mm, Class 8 Grade, Carbon Steel, Zinc Plated, 29.16-30 mm Width Across Flat, 32.95-34.64 mm Width Across Corner, 16.9-18 mm Height, AS 1112.1
| Brand | Hobson |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 30101800 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | NH08ZCM20 |
| Product Type | Strut Fasteners & Fixings |
| Fitting Size | M20 |
| Material | Carbon Steel |
| Height | 16.9-18 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Thread Type | Coarse |
| Standards | AS 1112.1 |
| Imperial-Metric | Metric |
| Thread Pitch | 2.5 mm |
| Width Across Corner | 32.95-34.64 mm |
| Width Across Flat | 29.16-30 mm |
| Head Type | Hex |
| Grade | Class 8 |
Description
Hex Nut, Metric, M20, Hex Head, Coarse, 2.5 mm, Class 8 Grade, Carbon Steel, Zinc Plated, 29.16-30 mm Width Across Flat, 32.95-34.64 mm Width Across Corner, 16.9-18 mm Height, AS 1112.1
