Hobson Hex Nut M24x3 Coarse AS1112 Class 8 High Tensile Carbon Steel Hot Dip Galvanised
Hobson Hex Nut M24x3 Coarse AS1112 Class 8 High Tensile Carbon Steel Hot Dip Galvanised
Hex Nut, Metric, M24, Hex Head, Coarse, 3 mm, Class 8 Grade, Carbon Steel, Hot Dip Galvanised, 35.16-36 mm Width Across Flat, 39.55-41.6 mm Width Across Corner, 20.2-21.5 mm Height, AS 1112.1
| Brand | Hobson |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 30101800 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | NH08GCM24 |
| Fitting Size | M24 |
| Finish | Hot Dip Galvanised |
| Grade | Class 8 |
| Height | 20.2-21.5 mm |
| Head Type | Hex |
| Imperial-Metric | Metric |
| Material | Carbon Steel |
| Product Type | Strut Fasteners & Fixings |
| Standards | AS 1112.1 |
| Thread Pitch | 3 mm |
| Thread Type | Coarse |
| Width Across Corner | 39.55-41.6 mm |
| Width Across Flat | 35.16-36 mm |
Description
Hex Nut, Metric, M24, Hex Head, Coarse, 3 mm, Class 8 Grade, Carbon Steel, Hot Dip Galvanised, 35.16-36 mm Width Across Flat, 39.55-41.6 mm Width Across Corner, 20.2-21.5 mm Height, AS 1112.1
