Hobson Hex Weld Nut M6x1 Coarse DIN 929 Grade A2-70 304 Stainless Steel
Hobson Hex Weld Nut M6x1 Coarse DIN 929 Grade A2-70 304 Stainless Steel
Hex Weld Nut, Metric, M6, 1 mm Pitch, Hex Head, Coarse Thread, 4.7-5 mm Height, 10.73-11 mm Width Across Flat, 12.12 mm Width Across Corner, Grade A2-70, 304 Stainless Steel, DIN 929
| Brand | Hobson |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 30101800 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | NH04WCM06 |
| Fitting Size | M6 |
| Grade | Grade A2-70 |
| Height | 4.7-5 mm |
| Head Type | Hex |
| Imperial-Metric | Metric |
| Product Type | Strut Fasteners & Fixings |
| Standards | DIN 929 |
| Thread Pitch | 1 mm |
| Thread Type | Coarse |
| Width Across Corner | 12.12 mm |
| Width Across Flat | 10.73-11 mm |
Description
Hex Weld Nut, Metric, M6, 1 mm Pitch, Hex Head, Coarse Thread, 4.7-5 mm Height, 10.73-11 mm Width Across Flat, 12.12 mm Width Across Corner, Grade A2-70, 304 Stainless Steel, DIN 929
