Hobson Hex Flange Nut Serrated M16x2 Coarse DIN 6923 Class 8 High Tensile Carbon Steel Zinc Passivated Yellow
Hobson Hex Flange Nut Serrated M16x2 Coarse DIN 6923 Class 8 High Tensile Carbon Steel Zinc Passivated Yellow
Hex Flange Nut, Serrated, Metric, M16, 2 mm Pitch, Hex Head, Coarse Thread, 15.3-16 mm Height, 23.67-24 mm Width Across Flat, 26.75-27.7 mm Width Across Corner, Class 8, High Tensile Carbon Steel, Zinc Passivated Yellow, DIN 6923
| Brand | Hobson |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 30101800 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | NF08YCM16 |
| Fitting Size | M16 |
| Grade | Class 8 |
| Height | 15.3-16 mm |
| Head Type | Hex |
| Imperial-Metric | Metric |
| Product Type | Strut Fasteners & Fixings |
| Standards | DIN 6923 |
| Thread Pitch | 2 mm |
| Thread Type | Coarse |
| Width Across Corner | 26.75-27.7 mm |
| Width Across Flat | 23.67-24 mm |
Description
Hex Flange Nut, Serrated, Metric, M16, 2 mm Pitch, Hex Head, Coarse Thread, 15.3-16 mm Height, 23.67-24 mm Width Across Flat, 26.75-27.7 mm Width Across Corner, Class 8, High Tensile Carbon Steel, Zinc Passivated Yellow, DIN 6923
