Hobson Hex Dome Nut M10x1.5 Coarse DIN 1587 Grade A4-70 316 Stainless Steel
Hobson Hex Dome Nut M10x1.5 Coarse DIN 1587 Grade A4-70 316 Stainless Steel
Hex Dome Nut, Metric, M10, Hex Dome Head, Coarse, 1.5 mm, A4-70 Grade, 316 Stainless Steel, 16.73-17 mm Width Across Flat, 18.9-19.63 mm Width Across Corner, 18 mm Height, DIN 1587
| Brand | Hobson |
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 30101800 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ND16PCM10 |
| Product Type | Strut Fasteners & Fixings |
| Fitting Size | M10 |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Height | 18 mm |
| Thread Type | Coarse |
| Standards | DIN 1587 |
| Imperial-Metric | Metric |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Width Across Corner | 18.9-19.63 mm |
| Width Across Flat | 16.73-17 mm |
| Head Type | Hex Dome |
| Grade | A4-70 |
Description
Hex Dome Nut, Metric, M10, Hex Dome Head, Coarse, 1.5 mm, A4-70 Grade, 316 Stainless Steel, 16.73-17 mm Width Across Flat, 18.9-19.63 mm Width Across Corner, 18 mm Height, DIN 1587
