Hobson Stud Chemical Anchor Kit Flat Top Stud M16x190 mm Hex Nut Head Class 5.8 Hot Dip Galvanised
Hobson Stud Chemical Anchor Kit Flat Top Stud M16x190 mm Hex Nut Head Class 5.8 Hot Dip Galvanised
Stud Chemical Anchor Kit Flat Top Stud, M16, M16 Thread, Hex Nut Head, 24mm Socket Head, 190mm Length, 18mm Drill Diameter, Class 5.8, Hot Dip Galvanised, 125mm Embedment Depth, 43mm Max. Fixture Thickness, 18mm Fixture Hole Diameter, 160mm Min. Concrete Thickness, 65mm Min. Edge Distance, 65mm Min. Spacing, Tensile Strength: 520 MPa, Torque Rating: 80 N-m, Angle Cut Point
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Hobson |
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 31162100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MCS58GCM160190 |
| Diameter | M16 |
| Drill Diameter | 18 mm |
| Embedment Depth | 125 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanised |
| Fixture Hole Diameter | 18 mm |
| Grade | Class 5.8 |
| Minimum Concrete Thickness | 160 mm |
| Head Size | 24 mm Socket |
| Head Type | Hex Nut |
| Length | 190 mm |
| Maximum Fixture Thickness | 43 mm |
| Minimum Edge Distance | 65 mm |
| Minimum Spacing | 65 mm |
| Thread Size | M16 |
| Torque Rating | 80 Nm |
| Please Note | Angle Cut Point |
| Product Type | simple |
| Tensile Strength | 520 MPa |
Description
Stud Chemical Anchor Kit Flat Top Stud, M16, M16 Thread, Hex Nut Head, 24mm Socket Head, 190mm Length, 18mm Drill Diameter, Class 5.8, Hot Dip Galvanised, 125mm Embedment Depth, 43mm Max. Fixture Thickness, 18mm Fixture Hole Diameter, 160mm Min. Concrete Thickness, 65mm Min. Edge Distance, 65mm Min. Spacing, Tensile Strength: 520 MPa, Torque Rating: 80 N-m, Angle Cut Point
