Hobson Stud Chemical Anchor Kit Flat Top Stud M12x160 mm Hex Nut Head Class 5.8 Hot Dip Galvanised
Hobson Stud Chemical Anchor Kit Flat Top Stud M12x160 mm Hex Nut Head Class 5.8 Hot Dip Galvanised
Stud Chemical Anchor Kit Flat Top Stud, M12, M12 Thread, Hex Nut Head, 19mm Socket Head, 160mm Length, 14mm Drill Diameter, Class 5.8, Hot Dip Galvanised, 110mm Embedment Depth, 32mm Max. Fixture Thickness, 14mm Fixture Hole Diameter, 140mm Min. Concrete Thickness, 55mm Min. Edge Distance, 55mm Min. Spacing, Tensile Strength: 520 MPa, Torque Rating: 40 N-m, Angle Cut Point
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Hobson |
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 31162100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MCS58GCM120160 |
| Diameter | M12 |
| Drill Diameter | 14 mm |
| Embedment Depth | 110 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanised |
| Fixture Hole Diameter | 14 mm |
| Head Size | 19 mm Socket |
| Length | 160 mm |
| Grade | Class 5.8 |
| Head Type | Hex Nut |
| Maximum Fixture Thickness | 32 mm |
| Minimum Concrete Thickness | 140 mm |
| Minimum Edge Distance | 55 mm |
| Minimum Spacing | 55 mm |
| Please Note | Angle Cut Point |
| Product Type | simple |
| Tensile Strength | 520 MPa |
| Torque Rating | 40 Nm |
| Thread Size | M12 |
Description
Stud Chemical Anchor Kit Flat Top Stud, M12, M12 Thread, Hex Nut Head, 19mm Socket Head, 160mm Length, 14mm Drill Diameter, Class 5.8, Hot Dip Galvanised, 110mm Embedment Depth, 32mm Max. Fixture Thickness, 14mm Fixture Hole Diameter, 140mm Min. Concrete Thickness, 55mm Min. Edge Distance, 55mm Min. Spacing, Tensile Strength: 520 MPa, Torque Rating: 40 N-m, Angle Cut Point
