Hobson Wedge Anchor M10x90mm Hex Nut Head Class 5.8 Mechanical Galvanised
Hobson Wedge Anchor M10x90mm Hex Nut Head Class 5.8 Mechanical Galvanised
Wedge Anchor, M10, M10 Thread, Hex Nut Head, 17mm Width Head, 19.8mm Washer Diameter, 90mm Length, 10mm Drill Diameter, Class 5.8, Mechanical Galvanised, 60mm Embedment Depth, 12mm Fixture Hole Diameter, 100mm Min. Concrete Thickness, 65mm Min. Edge Distance, 55mm Min. Spacing, Torque Rating: 30 N-m
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Hobson |
| Standard Pack Size | 20 |
| UNSPSC Class | 31162100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | FSMAW58GCM100090 |
| Diameter | M10 |
| Drill Diameter | 10 mm |
| Embedment Depth | 60 mm |
| Finish | Mechanical Galvanised |
| Fixture Hole Diameter | 12 mm |
| Grade | Class 5.8 |
| Head Size | 17 mm Width |
| Head Type | Hex Nut |
| Length | 90 mm |
| Minimum Concrete Thickness | 100 mm |
| Minimum Edge Distance | 65 mm |
| Minimum Spacing | 55 mm |
| Product Type | simple |
| Thread Size | M10 |
| Torque Rating | 30 Nm |
| Washer Diameter | 19.8 mm |
Description
Wedge Anchor, M10, M10 Thread, Hex Nut Head, 17mm Width Head, 19.8mm Washer Diameter, 90mm Length, 10mm Drill Diameter, Class 5.8, Mechanical Galvanised, 60mm Embedment Depth, 12mm Fixture Hole Diameter, 100mm Min. Concrete Thickness, 65mm Min. Edge Distance, 55mm Min. Spacing, Torque Rating: 30 N-m
