Hobson Wedge Anchor M12x140mm Hex Nut Head 316 Stainless Steel
Hobson Wedge Anchor M12x140mm Hex Nut Head 316 Stainless Steel
Wedge Anchor, M12, M12 Thread, Hex Nut Head, 19mm Width Head, 23.9mm Washer Diameter, 140mm Length, 12mm Drill Diameter, 316 Stainless Steel, 70mm Embedment Depth, 15mm Fixture Hole Diameter, 130mm Min. Concrete Thickness, 100mm Min. Edge Distance, 75mm Min. Spacing, Torque Rating: 50 N-m
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Hobson |
| Standard Pack Size | 5 |
| UNSPSC Class | 31162100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | FSMAW16PCM120140 |
| Diameter | M12 |
| Drill Diameter | 12 mm |
| Embedment Depth | 70 mm |
| Finish | 316 Stainless Steel |
| Fixture Hole Diameter | 15 mm |
| Head Size | 19 mm Width |
| Length | 140 mm |
| Head Type | Hex Nut |
| Minimum Concrete Thickness | 130 mm |
| Minimum Edge Distance | 100 mm |
| Minimum Spacing | 75 mm |
| Product Type | simple |
| Torque Rating | 50 Nm |
| Washer Diameter | 23.9 mm |
| Thread Size | M12 |
Description
Wedge Anchor, M12, M12 Thread, Hex Nut Head, 19mm Width Head, 23.9mm Washer Diameter, 140mm Length, 12mm Drill Diameter, 316 Stainless Steel, 70mm Embedment Depth, 15mm Fixture Hole Diameter, 130mm Min. Concrete Thickness, 100mm Min. Edge Distance, 75mm Min. Spacing, Torque Rating: 50 N-m
