Hobson Hex Rod Coupler M8 x 25mm Coarse DIN 6334 Grade A4-70 316 Stainless Steel
Hobson Hex Rod Coupler M8 x 25mm Coarse DIN 6334 Grade A4-70 316 Stainless Steel
Hex Rod Coupler, Metric, M8, 1.25 mm Pitch, 25 mm Length, Coarse Thread, 12.73-13 mm Width Across Flat, 14.38-15 mm Width Across Corner, Grade A4-70, 316 Stainless Steel, DIN 6334
| Brand | Hobson |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 30101800 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | AXHC16PCM08 |
| Fitting Size | M8 |
| Grade | Grade A4-70 |
| Imperial-Metric | Metric |
| Length | 25 mm |
| Product Type | Strut Fasteners & Fixings |
| Standards | DIN 6334 |
| Thread Pitch | 1.25 mm |
| Thread Type | Coarse |
| Width Across Corner | 14.38-15 mm |
| Width Across Flat | 12.73-13 mm |
Description
Hex Rod Coupler, Metric, M8, 1.25 mm Pitch, 25 mm Length, Coarse Thread, 12.73-13 mm Width Across Flat, 14.38-15 mm Width Across Corner, Grade A4-70, 316 Stainless Steel, DIN 6334
