Belden RG6 Coaxial Cable Tri Shield Siamese 18AWG PE/AL/PVC Black
Belden RG6 Coaxial Cable Tri Shield Siamese 18AWG PE/AL/PVC Black
RG6 Coaxial Cable Tri Shield Siamese, 18 AWG, 1.02mm Conductor Diameter, Bend Radius: 76.2mm, 75 Ohm Impedance, Foam Polyethylene Insulation, PVC Sheath, 3 Layers: 2 x Aluminium Tape, 1 x Aluminium Braid Wire Screen, Black Sheath, 2 x 7.10mm Joined Figure-8 Overall Diameter,-40 to 80 deg C
| Brand | Belden |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | RL |
| Vendor Product | BC73785 |
| Bend Radius | 76.2 mm |
| Conductor Diameter | 1.02 mm |
| Conductor Size | 18 AWG |
| Insulation Material | Foam Polyethylene |
| Overall Diameter | 2 x 7.10 mm Joined Figure-8 |
| Product Type | Coax Cable |
| Screen Material | 3 Layers: 2 x Aluminium Tape/1 x Aluminium Braid Wire |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | PVC |
| Temperature | -40 to 80 deg C |
Description
RG6 Coaxial Cable Tri Shield Siamese, 18 AWG, 1.02mm Conductor Diameter, Bend Radius: 76.2mm, 75 Ohm Impedance, Foam Polyethylene Insulation, PVC Sheath, 3 Layers: 2 x Aluminium Tape, 1 x Aluminium Braid Wire Screen, Black Sheath, 2 x 7.10mm Joined Figure-8 Overall Diameter,-40 to 80 deg C
