Belden RG6 Coaxial Cable Quad Shield Siamese 18AWG 1.02mm PE/AL/PVC Black 152M
Belden RG6 Coaxial Cable Quad Shield Siamese 18AWG 1.02mm PE/AL/PVC Black 152M
RG6 Coaxial Cable Quad Shield Siamese, 18 AWG, 1.02mm Conductor Diameter, Bend Radius: 76.2mm, 75 Ohm Impedance, Foam Polyethylene Insulation, PVC Sheath, 4 Layers: 2 x Aluminium Tape, 2 x Aluminium Braid Wire Screen, Black Sheath, 2 x 7.54mm Joined Figure-8 Overall Diameter, 152 mtr Length,-40 to 80 deg C
| Brand | Belden |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | RL |
| Vendor Product | BC71502 |
| Bend Radius | 76.2 mm |
| Conductor Diameter | 1.02 mm |
| Conductor Size | 18 AWG |
| Insulation Material | Foam Polyethylene |
| Length | 152 mtr |
| Overall Diameter | 2 x 7.54 mm Joined Figure-8 |
| Product Type | Quad Shield Cable |
| Screen Material | 2 x Aluminium Tape/2 x Aluminium Braid Wire |
| Sheath Material | PVC |
| Sheath Colour | Black |
| Temperature | -40 to 80 deg C |
Description
RG6 Coaxial Cable Quad Shield Siamese, 18 AWG, 1.02mm Conductor Diameter, Bend Radius: 76.2mm, 75 Ohm Impedance, Foam Polyethylene Insulation, PVC Sheath, 4 Layers: 2 x Aluminium Tape, 2 x Aluminium Braid Wire Screen, Black Sheath, 2 x 7.54mm Joined Figure-8 Overall Diameter, 152 mtr Length,-40 to 80 deg C
