Heinelec Miniature Circuit Breaker 3 Pole 100 Amp 6 kA 3 Module 77.4mm Clip Tray Surface Mount
Heinelec Miniature Circuit Breaker 3 Pole 100 Amp 6 kA 3 Module 77.4mm Clip Tray Surface Mount
Miniature Circuit Breaker, 240 Volt AC, 100 Amp, 50/60 Hz, Interrupt Capacity: 6 kA, Number of Modules: 3, 77.4mm Module Width, Number of Poles: 3, Tunnel Terminal, IP2X, Clip Tray, Surface,-40 to 85 deg C, 149mm Height x 77.4mm Width x 71.8mm Width
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Heinelec |
| Range Name | SFM Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SFM3-G3-100-2 |
| Current | 100 Amp |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 149 mm |
| Interrupt Capacity | 6 kA |
| IP Rating | IP2X |
| Mounting Method | Clip Tray/Surface |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Product Type | Mini Circuit Breakers |
| Temperature | -40 to 85 deg C |
| Terminal Type | Tunnel |
| Voltage | 240 Volt |
| Width | 77.4 mm |
Description
Miniature Circuit Breaker, 240 Volt AC, 100 Amp, 50/60 Hz, Interrupt Capacity: 6 kA, Number of Modules: 3, 77.4mm Module Width, Number of Poles: 3, Tunnel Terminal, IP2X, Clip Tray, Surface,-40 to 85 deg C, 149mm Height x 77.4mm Width x 71.8mm Width
