Heinelec Combination RCD Circuit Breaker RCBO 2 Pole (1 Ph+N)Pole 16 Amp 110 to 240V AC 6 kA 1Module 25.8mm Surface/Base
Heinelec Combination RCD Circuit Breaker RCBO 2 Pole (1 Ph+N)Pole 16 Amp 110 to 240V AC 6 kA 1Module 25.8mm Surface/Base
Combination RCD Circuit Breaker RCBO, 110-240 Volt, 16 Amp, 50/60 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 30 mA Trip Sensitivity, 2 + N Pole, 1 Module 25.8 mm, 0.75 to 35 sq-mm Terminal, Shrouded Line and Load Connection, IP2X, Surface/Base Mounting, 40 to 85 deg C, 149 mm Height, 76 mm Width, 71.8 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Heinelec |
| Range Name | SF1EL |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SF1EL16-3 |
| Connection Type | Shrouded Line and Load |
| Depth | 71.8 mm |
| Current | 16 Amp |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 149 mm |
| Interrupt Capacity | 6 kA |
| Modules | 1 Module 25.8 mm |
| IP Rating | IP2X |
| Mounting Method | Surface/Base |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Temperature | 40 to 85 deg C |
| Terminal Connection | 0.75-35 sq-mm |
| Product Type | Combination RCBO |
| Trip Sensitivity | 30 mA |
| Voltage | 110-240 Volt |
| Width | 76 mm |
Description
Combination RCD Circuit Breaker RCBO, 110-240 Volt, 16 Amp, 50/60 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 30 mA Trip Sensitivity, 2 + N Pole, 1 Module 25.8 mm, 0.75 to 35 sq-mm Terminal, Shrouded Line and Load Connection, IP2X, Surface/Base Mounting, 40 to 85 deg C, 149 mm Height, 76 mm Width, 71.8 mm Depth
