Heinelec Miniature Circuit Breaker 2 Pole 20 Amp 6 kA 2 Module 36mm DIN Rail Mount
Heinelec Miniature Circuit Breaker 2 Pole 20 Amp 6 kA 2 Module 36mm DIN Rail Mount
Miniature Circuit Breaker, 240/415 Volt, 20 Amp, 50/60 Hz, Interrupt Capacity: 6 kA, Number of Modules: 2, 36mm Module Width, Number of Poles: 2, 1, 3, Trip Characteristic: C Curve, Front Terminal, IP2X, DIN Rail, White, 30 deg C, 82.4mm Height x 36mm Width x 68mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Heinelec |
| Range Name | QF Range |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | QFD28220 |
| Colour | White |
| Current | 20 Amp |
| Depth | 68 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 82.4 mm |
| Interrupt Capacity | 6 kA |
| IP Rating | IP2X |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Product Type | Mini Circuit Breakers |
| Temperature | 30 deg C |
| Terminal Type | Front |
| Voltage | 240-415 Volt |
| Width | 36 mm |
Description
Miniature Circuit Breaker, 240/415 Volt, 20 Amp, 50/60 Hz, Interrupt Capacity: 6 kA, Number of Modules: 2, 36mm Module Width, Number of Poles: 2, 1, 3, Trip Characteristic: C Curve, Front Terminal, IP2X, DIN Rail, White, 30 deg C, 82.4mm Height x 36mm Width x 68mm Depth
