Hager Silhouette Switch Flush Mount Rocker Standard 4 Gang 16A AX 250V 2 Way Horizontal/Vertical White
Hager Silhouette Switch Flush Mount Rocker Standard 4 Gang 16A AX 250V 2 Way Horizontal/Vertical White
Switch, 250 Volt Switch, 16 Amp, 50 Hz, 4 Gang, 2 Way, Button Actuator, Screw Connection, Loop Terminal, 4 x 1.5 sq-mm Terminal Capacity, Vertical Orientation, IP20, Flush Mounting, Polycarbonate, White, Matte, 117 mm Height, 77 mm Width, 23 mm Depth, With Loop Terminal
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Hager |
| Range Name | Silhouette |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | WBSSV4-MW |
| Actuator Type | Button |
| Colour | White |
| Connection Type | Screw |
| Current | 16 Amp |
| Depth | 23 mm |
| Finish | Matte |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 117 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Gangs | 4 Gang |
| Number Of Ways | 2 Way |
| Orientation | Vertical |
| Please Note | with Loop Terminal |
| Product Type | Switches Standard |
| Terminal Capacity | 4 x 1.5 sq-mm |
| Terminal Type | Loop |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 77 mm |
Description
Switch, 250 Volt Switch, 16 Amp, 50 Hz, 4 Gang, 2 Way, Button Actuator, Screw Connection, Loop Terminal, 4 x 1.5 sq-mm Terminal Capacity, Vertical Orientation, IP20, Flush Mounting, Polycarbonate, White, Matte, 117 mm Height, 77 mm Width, 23 mm Depth, With Loop Terminal
