Hager Single Power Point Flush Mount 10A 250V 1 Pole Safety Shutter Horizontal Matte Black
Hager Single Power Point Flush Mount 10A 250V 1 Pole Safety Shutter Horizontal Matte Black
GPO Switched Outlet, 250 Volt Switch, 10 Amp, 50 Hz, 1 Pole, 1 Gang, Horizontal Orientation, IP20, Flush Mounting, 32 mm Mounting Centres, Screw Connection, 4 x 2.5 sq-mm Terminal Capacity, Polycarbonate, Black, Matte, 77 mm Height, 117 mm Width, 28 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Hager |
| Range Name | Silhouette |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | WBSP1S-MB |
| Colour | Black |
| Connection Type | Screw |
| Current | 10 Amp |
| Finish | Matte |
| Depth | 28 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 77 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Centres | 32 mm |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Gangs | 1 Gang |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Orientation | Horizontal |
| Product Type | GPO Standard |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Terminal Capacity | 4 x 2.5 sq-mm |
| Width | 117 mm |
Description
GPO Switched Outlet, 250 Volt Switch, 10 Amp, 50 Hz, 1 Pole, 1 Gang, Horizontal Orientation, IP20, Flush Mounting, 32 mm Mounting Centres, Screw Connection, 4 x 2.5 sq-mm Terminal Capacity, Polycarbonate, Black, Matte, 77 mm Height, 117 mm Width, 28 mm Depth
