Hager Switch Flush Mount Rocker Large 2 Gang 10A 250V 2 Way Horizontal White
Hager Switch Flush Mount Rocker Large 2 Gang 10A 250V 2 Way Horizontal White
Switch Large, 250 Volt, 10 Amp, 2 Gang, Horizontal, Mounting Centres: 84 mm, Flush Mount, Terminal Capacity: 4 x 1.5 mm, Actuator Type: Rocker, 2 Way, Screw Connection, UV-Stabilized Polycarbonate, White, Glossy Finish, 117 mm Height, 77 mm Width, 16 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Hager |
| Range Name | Hagerblu Premiere |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | WBSH2 |
| Actuator Type | Rocker |
| Colour | White |
| Connection Type | Screw |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 16 mm |
| Finish | Gloss |
| Height | 117 mm |
| Material | UV-Stabilized Polycarbonate |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Gangs | 2 Gang |
| Number Of Ways | 2 Way |
| Orientation | Horizontal |
| Product Type | Switches Large Plate |
| Terminal Capacity | 4 x 1.5 sq-mm |
| Voltage | 250 Volt |
| Width | 77 mm |
Description
Switch Large, 250 Volt, 10 Amp, 2 Gang, Horizontal, Mounting Centres: 84 mm, Flush Mount, Terminal Capacity: 4 x 1.5 mm, Actuator Type: Rocker, 2 Way, Screw Connection, UV-Stabilized Polycarbonate, White, Glossy Finish, 117 mm Height, 77 mm Width, 16 mm Depth
