Hager Switch Mechanism Rocker ON/OFF 10A 250V DPDT White
Hager Switch Mechanism Rocker ON/OFF 10A 250V DPDT White
Switch Mechanism, 250 Volt Switch, 10 Amp, 2 Pole, Rocker Switch Control, Screw Terminal, DPDT/On/Off, IP20, Flush Mounting, White, Glossy, 30 mm Length, 24 mm Width, 24 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Hager |
| Range Name | Hagerblu |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | WBM10D |
| Colour | White |
| Control Type | Rocker Switch |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 24 mm |
| Finish | Gloss |
| IP Rating | IP20 |
| Length | 30 mm |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Product Type | Switch Mechanisms |
| Switch Function | DPDT/ON/OFF |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Width | 24 mm |
Description
Switch Mechanism, 250 Volt Switch, 10 Amp, 2 Pole, Rocker Switch Control, Screw Terminal, DPDT/On/Off, IP20, Flush Mounting, White, Glossy, 30 mm Length, 24 mm Width, 24 mm Depth
