Hager Mains Isolating Switch 1P 40A 230V 1NO Screw DIN Rail Mount
Hager Mains Isolating Switch 1P 40A 230V 1NO Screw DIN Rail Mount
Mains Isolating Switch, 230 Volt, 40 Amp, 50/60 Hz, 1.1 Watt, 1 Pole, 1 Module 17.5 mm, 1 Normally Opened Configuration, 16 sq-mm Flexible/25 sq-mm Rigid, Screw Connection, IP20, DIN Rail Mounting, Red Toggle, 20 to 50 deg C, 83 mm Height x 68 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Hager |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SBR140 |
| Colour | Red Toggle |
| Conductor Size | 16 sq-mm Flexible/25 sq-mm Rigid |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened |
| Connection Type | Screw |
| Current | 40 Amp |
| Dimensions | 83 mm Height x 68 mm Depth |
| IP Rating | IP20 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Modules | 1 Module 17.5 mm |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Power Rating | 1.1 Watt |
| Product Type | Mains Switches |
| Temperature | 20 to 50 deg C |
| Voltage | 230 Volt |
Description
Mains Isolating Switch, 230 Volt, 40 Amp, 50/60 Hz, 1.1 Watt, 1 Pole, 1 Module 17.5 mm, 1 Normally Opened Configuration, 16 sq-mm Flexible/25 sq-mm Rigid, Screw Connection, IP20, DIN Rail Mounting, Red Toggle, 20 to 50 deg C, 83 mm Height x 68 mm Depth
