Hager Miniature Circuit Breaker D Curve 16Amp 10kA 2Pole 2Module 36mm DIN Rail Mount
Hager Miniature Circuit Breaker D Curve 16Amp 10kA 2Pole 2Module 36mm DIN Rail Mount
Miniature Circuit Breaker D Curve, 400 Volt AC, 16 Amp, Interrupt Capacity: 10 kA, Number of Modules: 2, 36mm Module Width, Number of Poles: 2, Trip Characteristic: D Curve, 2.8 N/m Tightening Torque, Screw Terminal, IP20, 4000 Cycles, 1 to 25 mm Flexible/1 to 35 mm Rigid Cable, DIN Rail, 50 deg C, 83mm Height x 35mm Width x 70mm Depth
| Brand | Hager |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | NDN216A |
| Cable Size | 1-25 sq-mm Flexible / 1-35 sq-mm Rigid |
| Current | 16 Amp |
| Depth | 70 mm |
| Height | 83 mm |
| Interrupt Capacity | 10 kA |
| IP Rating | IP20 |
| Modules | 2 Module 36mm |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Product Type | Mini Circuit Breakers |
| Temperature | 50 deg C |
| Terminal Type | Screw |
| Tightening Torque | 2.8 Nm |
| Voltage | 400 Volt |
| Width | 35 mm |
Description
Miniature Circuit Breaker D Curve, 400 Volt AC, 16 Amp, Interrupt Capacity: 10 kA, Number of Modules: 2, 36mm Module Width, Number of Poles: 2, Trip Characteristic: D Curve, 2.8 N/m Tightening Torque, Screw Terminal, IP20, 4000 Cycles, 1 to 25 mm Flexible/1 to 35 mm Rigid Cable, DIN Rail, 50 deg C, 83mm Height x 35mm Width x 70mm Depth
